|
Szlak lubaczowski
|
Lubaczowski szlak dziedzictwa Jana III Sobieskiego obejmuje teren miasta Lubaczowa i Gminy Lubaczów. Łącznie liczy kilkanaście miejscowości, z których każda posiada bogatą i interesującą przeszłość związaną z wydarzeniami rozgrywającymi się w XVII wieku, wokół osoby króla Jana III. Centralne miejsce zajmuje Lubaczów, wyznaczający początek wędrówki. Po zwiedzeniu miasta można wybrać jedną z tras terenowych, które rozchodzą się promieniście we wszystkich kierunkach. Droga na północny-wschód wiedzie przez Młodów (2 km) do Baszni Dolnej (7,5 km), później do Baszni Górnej (9,5 km), Podlesia (10 km), Huty Kryształowej (15 km) i na koniec do dawnej Sieniawki (16 km). Stąd możemy wrócić do Lubaczowa przez Borową Górę. W Baszni Dolnej i Hucie Kryształowej (trasa piesza lub rowerowa do Radruża), zgodnie z ruchem oddziałów hetmana Sobieskiego w 1672 roku, można kontynuować wyprawę szlakiem horynieckim.
Kierunek do przejścia granicznego Budomierz-Hruszów (13 km), wiedzie z Lubaczowa na wschód, przez Lisie Jamy (3,5 km) z przystankiem Krowicy Samej (12 km). W Budomierzu, poprzez powstające przejście graniczne, będzie możliwość połączenia się ze szlakiem niemirowskim po ukraińskiej stronie granicy.
Z kolei na południowy-wschód od Lubaczowa prowadzi trasa do przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec (ok. 33 km). Przemierzając tę drogę mijamy miejscowości na szlaku lubaczowskim: Opakę (3 km) i Szczutków (6 km), by później mieć możliwość połączenia się ze szlakiem wielkoockim na terenie Polski i szlakiem jaworowskim na terenie Ukrainy.
Wyruszając z Lubaczowa na północ możemy odwiedzić Załuże (6,5 km) i przez Dachnów (6 km) połączyć się ze szlakiem cieszanowskim.