pl ua eng
trasa polska
 
 
 
 
 
 
 
trasa ukraińska
Krowica Sama, kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego, 1999 r. Fot. T. Poźniak, 2009 r.

Szlak lubaczowski

Lubaczowski szlak dziedzictwa Jana III Sobieskiego obejmuje teren miasta Lubaczowa i Gminy Lubaczów. Łącznie liczy kilkanaście miejscowości, z których każda posiada bogatą i interesującą przeszłość związaną z wydarzeniami rozgrywającymi się w XVII wieku, wokół osoby króla Jana III. Centralne miejsce zajmuje Lubaczów, wyznaczający początek wędrówki. Po zwiedzeniu miasta można wybrać jedną z tras terenowych, które rozchodzą się promieniście we wszystkich kierunkach. Droga na północny-wschód wiedzie przez Młodów (2 km) do Baszni Dolnej (7,5 km), później do Baszni Górnej (9,5 km), Podlesia (10 km), Huty Kryształowej (15 km) i na koniec do dawnej Sieniawki (16 km). Stąd możemy wrócić do Lubaczowa przez Borową Górę. W Baszni Dolnej i Hucie Kryształowej (trasa piesza lub rowerowa do Radruża), zgodnie z ruchem oddziałów hetmana Sobieskiego w 1672 roku, można kontynuować wyprawę szlakiem horynieckim.

Kierunek do przejścia granicznego Budomierz-Hruszów (13 km), wiedzie z Lubaczowa na wschód, przez Lisie Jamy (3,5 km) z przystankiem Krowicy Samej (12 km). W Budomierzu, poprzez powstające przejście graniczne, będzie możliwość połączenia się ze szlakiem niemirowskim po ukraińskiej stronie granicy.

Z kolei na południowy-wschód od Lubaczowa prowadzi trasa do przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec (ok. 33 km). Przemierzając tę drogę mijamy miejscowości na szlaku lubaczowskim: Opakę (3 km) i Szczutków (6 km), by później mieć możliwość połączenia się ze szlakiem wielkoockim na terenie Polski i szlakiem jaworowskim na terenie Ukrainy.

Wyruszając z Lubaczowa na północ możemy odwiedzić Załuże (6,5 km) i przez Dachnów (6 km) połączyć się ze szlakiem cieszanowskim.

Lubaczów »
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.