pl ua eng
trasa polska
 
 
 
 
 
 
 
trasa ukraińska
Lubaczów, konkatedra pw. bł. Jakuba Strzemię (1991 r.) z kościołem parafialnym pw. św. Stanisława i Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej, 1899 r. Fot. J. Burek, J. Mazur, 2004r. (Archiwum Muzeum Kresów w Lubaczowie)

Szlak lubaczowski

Lubaczowski szlak dziedzictwa Jana III Sobieskiego obejmuje teren miasta Lubaczowa i Gminy Lubaczów. Łącznie liczy kilkanaście miejscowości, z których każda posiada bogatą i interesującą przeszłość związaną z wydarzeniami rozgrywającymi się w XVII wieku, wokół osoby króla Jana III. Centralne miejsce zajmuje Lubaczów, wyznaczający początek wędrówki. Po zwiedzeniu miasta można wybrać jedną z tras terenowych, które rozchodzą się promieniście we wszystkich kierunkach. Droga na północny-wschód wiedzie przez Młodów (2 km) do Baszni Dolnej (7,5 km), później do Baszni Górnej (9,5 km), Podlesia (10 km), Huty Kryształowej (15 km) i na koniec do dawnej Sieniawki (16 km). Stąd możemy wrócić do Lubaczowa przez Borową Górę. W Baszni Dolnej i Hucie Kryształowej (trasa piesza lub rowerowa do Radruża), zgodnie z ruchem oddziałów hetmana Sobieskiego w 1672 roku, można kontynuować wyprawę szlakiem horynieckim.

Kierunek do przejścia granicznego Budomierz-Hruszów (13 km), wiedzie z Lubaczowa na wschód, przez Lisie Jamy (3,5 km) z przystankiem Krowicy Samej (12 km). W Budomierzu, poprzez powstające przejście graniczne, będzie możliwość połączenia się ze szlakiem niemirowskim po ukraińskiej stronie granicy.

Z kolei na południowy-wschód od Lubaczowa prowadzi trasa do przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec (ok. 33 km). Przemierzając tę drogę mijamy miejscowości na szlaku lubaczowskim: Opakę (3 km) i Szczutków (6 km), by później mieć możliwość połączenia się ze szlakiem wielkoockim na terenie Polski i szlakiem jaworowskim na terenie Ukrainy.

Wyruszając z Lubaczowa na północ możemy odwiedzić Załuże (6,5 km) i przez Dachnów (6 km) połączyć się ze szlakiem cieszanowskim.

Lubaczów »
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.