pl ua eng
trasa polska
 
 
 
 
 
 
 
trasa ukraińska
Borchów, dawna cerkiew pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (1781r.). Fot. J. Witko, 2006 r. (Archiwum Muzeum Kresów w Lubaczowie)

Szlak oleszycki
Borchów


Borchów

Stara wieś o rzemieślniczych korzeniach w XVI wieku weszła na uposażenie probostwa łacińskiego w pobliskich Oleszycach. Dla potrzeb miejscowych Rusinów z inicjatywy ks. Michała Ulińskiego, kanonika lwowskiego, sekretarza króla Jana III Sobieskiego, w 1688 roku erygowana została w Borchowie samodzielna parafia obrządku unickiego i wystawiona drewniana cerkiew.

Wspomniana świątynia przetrwała niemal dokładnie sto lat, po czym w 1781 roku ustąpiła miejsca obecnie istniejącej budowli. Pełni ona funkcję kaplicy rzymskokatolickiej. Obok niej istnieje niewielki cmentarz.« OleszyceStare Sioło »
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.