 |
Szlak cieszanowski
Gorajec
|
Gorajec
W 1586 roku, prawie dwadzieścia lat po lokacji wsi, wniesiona została jedna z najstarszych świątyń drewnianych zachowanych do dnia dzisiejszego na terenie powiatu lubaczowskiego – drewniana cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Z najstarszej fazy budowli, przekształconej w XIX i XX wieku, zachowała się górna część nawy z kopułą. Podczas ostatnio przeprowadzonego remontu na ścianie ikonostasowej odkryta została cenna polichromia z 2 ćwierci XVII wieku. Współtworzyła ona pierwotny ikonostas, który stopniowo rozbudowywany ostatecznie zakrył malowidła.
Wśród ikon dolnego rzędu ikonostasu występuje cenna ikona Matki Bożej Opieki (Pokrow) z przełomu XVII i XVIII wieku. Wśród osób oddających się w opiekę Maryi ukazane zostały postacie króla Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery. Są to jedyne w okolicach Lubaczowa tego typu swoiste „portrety” pary królewskiej. Świadczy to o dużej popularność króla w szerokich kręgach społeczeństwa.
Dawna cerkiew greckokatolicka pełni obecnie funkcję kaplicy filialnej obrządku rzymskokatolickiego. Na terenie Gorajca istnieje także dawny cmentarz greckokatolicki, pozostałości dworu Brunickich i Wattmannów oraz kaplica liturgiczna (2 poł. XIX w.), zlokalizowana nad potokiem w północnej części wsi.