pl ua eng
trasa polska
 
 
 
 
 
 
 
trasa ukraińska
Narol, kościół pw. Narodzenia NMP (1792-1804). Fot. J. Mazur, 2006 r.

Szlak narolski

Narol, dawna cerkiew pw. Złożenia Szat NMP (1899 r., obecnie Centrum Koncertowo-Wystawiennicze). Fot. T. Poźniak, 2011 r. Narol, zespół pałacowo-parkowy Łosiów (1770-1781, obecnie Fundacja Pro Akademia Narolense). Fot. J. Mazur, 2008 r. Lipsko, fragment dawnych wałów miejskich. Fot. J. Mazur, 2007 r. Łówcza, cerkiew pw. św. Paraskewy (1808, 1899 r.). Fot. J. Mazur, 2005 r Narol, epitafium Jerzego Łaszcza (?) z poł. XVII wieku (cmentarz przykościelny). Fot. T. Poźniak, 2011 r. Lipsko, kościół p.w. św. Andrzeja (pocz. XVIII w.). Fot. J. Mazur, 2011 r. Narol, tablica inskrypcyjna na pomniku Jana III Sobieskiego (1972 r.). Fot. T. Poźniak, 2011r. Narol, głaz z medalionem na pomniku Jana III Sobieskiego (1972 r.). Fot. T. Poźniak, 2011r. Narol, pomnik Jana III Sobieskiego (1972 r.). Fot. T. Poźniak, 2011 r. Narol, medalion na pomniku Jana III Sobieskiego (1972 r.). Fot. T. Poźniak, 2011r.

Lokalny szlak dziedzictwa Jana Sobieskiego rozpoczynamy od Narola, miejsca upamiętnionego rozbiciem zagonów tatarskich w 1672 roku. Stąd możemy skierować się do sąsiedniego Lipska (ok. 500 m), dawnego miasteczka, które przeżywało trudne chwile podczas najazdów Tatarów, Kozaków i Szwedów. Z centrum Lipska, poruszając się dalej na południowy-wschód, malowniczą trasą przez Łukawicę i Wolę Wielką, możemy dotrzeć do Werchraty i połączyć się ze szlakiem horynieckim. Na głównej trasie z Narola w kierunku Lubaczowa, położony jest Płazów (7 km). Lokalizacja na ważnym gościńcu spowodowała, iż w XVII wieku to dawne miasteczko szczególnie narażone było na zniszczenia wojenne. Z Płazowa najwygodniej dojechać do malowniczej Łówczy (3 km), której położenie wśród lasów według tradycji upodobał sobie również król Jan III. Dla wytrwałych turystów do Łówczy można dotrzeć również bezpośrednio z Narola, poruszając się starym szlakiem rozpoczynającym się w ponarolskim Krupcu (7 km). Tu również, albo w sąsiednim Lipsku, rozpoczyna się droga do Huty Starej (ok. 8 km), wiodąca przez Jędrzejówkę, Jacków Ogród, Dębiny i Hutę Złomy. Huta Stara ma również połączenie z Łówczą (ok. 5 km). Droga wiedzie szczytem roztoczańskiego wyniesienia, jest jednak trudna do pokonania.

 

« Szlak cieszanowskiNarol »
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.