pl ua eng
trasa polska
 
 
 
 
 
 
 
trasa ukraińska

Szlak lubaczowski

Borowa Góra

Wieś położona jest w głębi lasów, na wschód od Młodowa. Nie możemy wykluczyć, iż pierwsi osadnicy zajmujący się eksploatacją zasobów leśnych pojawili się na terenie przyszłej wsi już w XVII wieku. Jesienią 1672 roku przez te tereny mogli przejść Tatarzy zdążający na Lubaczów, którzy później gromieni przez jazdę hetmana Sobieskiego tą samą drogą uciekali w kierunku Lwowa. Legendy o ich pobycie na terenie Borowej Góry odnotował jeszcze na początku XX wieku Karol Notz, wytrwały badacz tradycji okolic Lubaczowa.

Położona obecnie z dala od głównych szlaków i ściśle zespolona z otaczającym ją lasem Borowa Góra posiada jeszcze relikty starego, drewnianego budownictwa. We współczesnej zabudowie wyróżnia się bryła kościoła filialnego p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej (1981-1986).

 

« MłodówBasznia Dolna »
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.