pl ua eng
trasa polska
 
 
 
 
 
 
 
trasa ukraińska
Stary Dzików, kościół p.w. św. Trójcy (1781 r.). Fot. J. Mazur, 2007 r.

Szlak starodzikowski

Stary Dzików (Lebiedzie), krzyż mogilny (poł. XVII w.). Fot. A. Sopel, 2005 r. (Archiwum Muzeum Kresów w Lubaczowie) Cewków, dawna cerkiew p.w. św. Dymitra (1842r.). Fot. J. Mazur, 2010 r.

Z okolicami Starego Dzikowa związane są przede wszystkim podania o napadach Tatarów, które dały się we znaki okolicznym mieszkańcom w czasach Jana Sobieskiego. Wówczas tereny współczesnej Gminy Stary Dzików znajdowały się w większości w składzie dóbr oleszyckich, którymi władali blisko związani z królem Janem III przedstawiciele rodu Sieniawskich. Szlak obejmuje zasadniczo dwie miejscowości: Stary Dzików i położony w jego sąsiedztwie Cewków (3,5 km). Tutaj największą atrakcją jest leśna ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Na Laszce”, wymagająca do jej przebycia większej ilości czasu. Dojazd do ścieżki możliwy jest zarówno od strony centrum wsi (ok. 3-4 km), jak i od strony Oleszyc (ok. 14 km).
 

« Szlak oleszyckiStary Dzików »
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.