pl ua eng
trasa polska
 
 
 
 
 
 
 
trasa ukraińska
Cieszanów, tablica w języku ruskim (tzw. jazyczije) na pomniku Jana III Sobieskiego (1883 r.). Fot. T. Poźniak, 2011 r.

Szlak cieszanowski

Cieszanów, pod którym wojska hetmana Jana Sobieskiego odniosły w 1672 roku zwycięstwo nad Tatarami, wyznacza początek lokalnego szlaku śladami króla Jana III. Centralnym jego punktem może być pomnik poświęcony zwycięscy spod Wiednia, usytuowany przy ulicy jego imienia w południowej części miasta. Stąd można udać się na zwiedzanie Cieszanowa, a później skierować się do innych miejscowości. Leżą one w stosunkowo bliskiej odległości od centrum, w granicach administracyjnych Miasta i Gminy Cieszanów.

Wybierając się na zachód od Cieszanowa docieramy do dworu w Nowym Siole (1,5 km), następnie po przekroczeniu Brusienki odwiedzamy wieś Nowe Sioło (2,5 km), po czym wracamy na drogę do Chotylubia (ok. 7 km). Z tej ostatniej miejscowości można łatwo dotrzeć do Nowego i Starego Brusna, leżących już na szlaku horynieckim. Kierując się na południe docieramy do Dachnowa (5 km) i łączymy się ze szlakiem lubaczowskim. Podróżując z kolei na północ od Cieszanowa osiągamy Żuków (3,5 km). Przemieszczając się nieco dalej w kierunku Narola, za Kowalówką skręcamy na wschód do Gorajca (8,5 km). Od tej strony szlak cieszanowski łączy się z narolskim. Z Żukowa, albo od razu z Cieszanowa możemy dojechać również do Nowego i Starego Lublińca (odpowiednio 8 i 6 km).
 

« Szlak starodzikowskiCieszanów »
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.