 |
Szlak cieszanowski
Dachnów
|
Dachnów
Jedna z najstarszych wsi w okolicach Lubaczowa. W końcu XV wieku weszła w skład dóbr oleszyckich. Posiadała też korzystne warunki do rozwoju leżąc przy ważnym szlaku wiodącym do Zamościa. W ciągu pierwszych wieków swego istnienia wieś była wielokrotnie niszczona przez nieprzyjacielskie najazdy.
Tak było i w 1672 roku, kiedy to wedle Karola Notza - z zemsty za porażkę doznaną z rąk hetmana Sobieskiego pod Cieszanowem - Tatarzy doszczętnie spalili wieś i porwali w jasyr 27 rodzin chłopskich, mieszkających w części wsi zwanej Górki. Po tych tragicznych wydarzeniach miejsce to długo nie było zagospodarowane i otrzymało nazwę „Zaborszczyzna”.
Miejscowa tradycja wspomina również, iż Jan III Sobieski zbudował w Dachnowie w miejscu starego dworu pod lasem dworek myśliwski, w którym mieszkał podczas polowań.
W dziejach miejscowej parafii ruskiej zapisał się również towarzysz bojów Jana Sobieskiego – Mikołaj Hieronim Sieniawski, ówczesny chorąży wielki koronny, a później hetman polny koronny, który w 1669 roku wydał dla niej przywilej. Potwierdził go później jego syn Adam Mikołaj Sieniawski. Czasy te pamięta miejscowa cerkiew drewniana p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Znacznie przebudowana w późniejszym czasie świątynia sięga bowiem swymi korzeniami lat 30. XVII wieku.
Obok dawnej cerkwi greckokatolickiej na terenie wsi istnieje kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego (1989-1993). W północnej części wsi położony jest również cmentarz parafialny z zabytkowymi nagrobkami z ośrodka bruśnieńskiego. Na terenie Dachnowa odnaleziono wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe.