 |
Szlak żółkiewski
Janów (Iwano-Frankowe)
|
Janów (Iwano-Frankowe)
Jednym z ulubionych miejsc pobytu Jana III był Janów. Miasteczko to było w czasach staropolskich ośrodkiem starostwa niegrodowego w ziemi lwowskiej, sąsiadując od wschodu ze starostwem jaworowskim. Założone zostało w 1611 roku przez Jana Swoszowskiego, pisarza ziemskiego lwowskiego, na podstawie przywileju króla Zygmunta III. Od imienia założyciela przyjęło także swą nazwę. Miasto nie mogło jednak długo się rozwinąć. W połowie XVII wieku zostało dotkliwie spustoszone przez Kozaków i przemarsze wojsk koronnych. W 1673 roku obozowały tu oddziały księcia Dymitra Wiśniowieckiego hetmana polnego koronnego, gotujące się na wyprawę pod Chocim. Według tradycji król Jan III osadził tu pojmanych jeńców tureckich. W 1693 roku zatwierdził statut miejscowego cechu szewskiego.
Pamiątką po Sobieskim jest wysunięte w głąb Stawu Janowskiego wzgórze zwane Królewską Górą lub Królewskim Nosem. Tutaj wedle tradycji znajdowało się ulubione miejsce odpoczynku króla, który przebywał w Janowie w czasie polowań. W Janowie gościła również królowa Marysieńka. W miejscowym kościele znajdował się łaskami słynący obraz Matki Boskiej Janowskiej. Wizerunek ten pochodzi z XVII wieku, a wedle tradycji odnaleziony został w zdobytym taborze podczas walk z kozakami Chmielnickiego. Obecnie znajduje się w Prochowicach na Dolnym Śląsku.
Od końca XIX wieku Janów pełnił rolę znanego i modnego letniska. W sezonie letnim z walorów przyrodniczych miasta i okolic korzystało wiele tysięcy osób, głównie mieszkańców Lwowa. Dla turystów przygotowano liczne atrakcje: łazienki dla kąpieli w stawie, przejażdżki łodziami, wycieczki do lasu, festyny. Miejscowy majątek ziemski, podobnie jak dobra lubaczowskie, należał do rodziny Gołuchowskich. Po II wojnie światowej zmieniono nazwę Janowa na Iwano-Frankowe, ze względu na związki z miastem znanego ukraińskiego poety i pisarza Iwana Franki. Na terenie miasta wzniesionego na wzgórzu górującym nad stawem wyróżniają się sylwetki kościoła i cerkwi. W kościele rzymskokatolickim p.w. św. Trójcy (1741-1755) spoczywa Konstancja z Czartoryskich Poniatowska (ok. 1695-1759), matka ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. W pobliżu Janowa znajduje się znane miejsce pielgrzymkowe we wsi Stradcz, związane z cerkwią (1795r.) i grotami po średniowiecznym monasterze.