pl ua eng
trasa polska trasa ukraińska
Rawa Ruska, kościół pw. św. Józefa (1770-1776). Fot. T. Poźniak, 2011 r.

Szlak rawski
Rawa Ruska

Rawa Ruska, ratusz (XIX w.). Fot. T. Poźniak, 2011 r. Rawa Ruska, herb miasta na elewacji ratusza (XIX w.). Fot. T. Poźniak, 2011 r.

Rawa Ruska

Dawny ośrodek powiatowy i ważny węzeł kolejowy. Po II wojnie światowej i wytyczeniu nowej granicy Rawa Ruska straciła na znaczeniu. Po otwarciu na początku lat 90. XX wieku polsko-ukraińskiego przejścia granicznego powoli odzyskuje swoją rangę.

Miasto założone w 1604 roku przez możny ród Trzcińskich, zastąpiło stary ośrodek komunikacyjno-handlowy w pobliskim Potyliczu. Rawa ulokowała się bowiem w bardziej dogodnym miejscu, na trakcie wyznaczonym przez nowe ośrodki miejskie w Zamościu i Żółkwi. W 2 połowie XVII wieku Rawa Ruska wchodziła w drugie półwiecze swego istnienia. Mieszkańcy miasta zdążyli już doświadczyć trudnych chwil w okresie epidemii cholery (1623-1632) i przejścia wojsk hetmana kozackiego Bohdana Chmielnickiego (1648r.).

Przez Rawę wielokrotnie przejeżdżał Jan Sobieski czy to zdążając do swoich dóbr ruskich, czy też w trakcie licznych wypraw wojennych. Podczas przystanków w Rawie pisał listy do Marysieńki. W czasie wyprawy na czambuły tatarskie w październiku 1672 roku pod Rawą doszło do starcia z Tatarami. Wysłany przez hetmana Sobieskiego podjazd pod dowództwem rotmistrza Atanazego Miączyńskiego rozbił jeden z czambułów zagonu Azameta Gereja. Podczas potyczki 6 października zginął Zor-Murza, dowódca tatarski. Uwolniono też prowadzony przez Tatarów jasyr.

Już po śmierci Jana III Sobieskiego Rawa Ruska była miejscem trzydniowego spotkania króla Augusta II, następcy Jana III, z carem rosyjskim Piotrem I. Podczas wojny północnej przebywał tu również król szwedzki Karol XII, który w 1704 roku w spotkał się w Rawie ze Stanisławem Leszczyńskim, konkurentem Augusta II do korony polskiej.

Miasto położone na prawym brzegu Raty zachowało pierwotny układ przestrzenny z kwadratowym rynkiem. Pierwotnie drewniane świątynie zostały zastąpione w XVIII i XIX wieku przez murowane budowle. Należy do nich przede wszystkim kościół farny p.w. św. Józefa (1770-1776) i cerkiew p.w. św. Jura (1846r.). Przy wjeździe do miasta od północnego-zachodu wznosi się zrujnowany klasztor reformatów (1726-1637), a w części zachodniej istnieją zabudowania klasztoru felicjanek (k. XIX w.). Tu również zachował się wielowyznaniowy cmentarz, na którym są widoczne wyroby bruśnieńskiego ośrodka kamieniarskiego. Przy ulicach wybiegających z centralnego placu zwracają uwagę ciekawe przykłady zabudowy miejskiej i willowej o cechach neostylowych i modernistycznych.

 

« Szlak rawskiZamek »
 
 
 
 
4kolory
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.