pl ua eng
trasa polska trasa ukraińska
Jarzów Stary, cerkiew pw. św. Paraskewy (1638, 1695 r.). Fot. T. Poźniak, 2011 r.

Szlak jaworowski
Jażów Stary

Jarzów Stary, cerkiew pw. św. Paraskewy (1638, 1695 r.). Fot. T. Poźniak, 2011 r. Jarzów Stary, napis: "Turki R. B. 1672 r.", wycięty na wysuniętych belkach zrębu, tzw. "rysiach" cerkwi pw. św. Paraskewy (1638, 1695 r.). Fot. T. Poźniak, 2011 r.

Jażów Stary

Wieś o średniowiecznych korzeniach. Wzmiankowana była w połowie XV wieku, za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka. Sto lat później osada znalazła się w obrębie starostwa jaworowskiego. Najcenniejszym zabytkiem osady jest cerkiew p. w. św. Paraskewy, położona przy głównej drodze Jaworów – Niemirów – Rawa Ruska. Świątynia związana jest z czasami Jakuba i Jana Sobieskich. Zbudowana została w 1638 roku, a w 1695 roku przeniesiona na obecne miejsce. Z tego czasu pochodzi wchodząca w skład zespołu drewniana dzwonnica.

Cerkiew w Jażowie Starym wyróżniają napisy w języku staro-cerkiewno-słowiańskim wycięte pod zadaszeniami na wysuniętych belkach zrębu, tzw. rysich. Odnoszą się one do losów świątyni, a jednocześnie do bieżących wypadków historycznych. W 1648 roku odnotowany został przemarsz przez wieś „kozackiej armii”, a w 1672 roku obecność „Turków”. Ten ostatni zapis, w kontekście wyprawy na czambuły hetmana Jana Sobieskiego, posiada szczególne znaczenie. Jest to bodaj jedyne materialne świadectwo z czasów wojny polsko-tureckiej w 1672 roku zachowane do chwili obecnej w okolicach Jaworowa.

W jażowskim przysiółku Nowiny (część Hluboki), położonym na północny-zachód od centrum wsi, istniał również monaster bazyliański, z którym również związana jest postać Jana III. Uposażył go paroch z Jażowa Starego, którego darowiznę potwierdził król w piśmie wystawionym 30 listopada 1688 roku w Jaworowie. Była to filia monasteru istniejącego na przysiółku Lisok w sąsiedniej Czernilawie.

 

« ZałużeCzernilawa »
 
 
 
 
4kolory
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.