 |
Szlak jaworowski
Jażów Stary
|
Jażów Stary
Wieś o średniowiecznych korzeniach. Wzmiankowana była w połowie XV wieku, za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka. Sto lat później osada znalazła się w obrębie starostwa jaworowskiego. Najcenniejszym zabytkiem osady jest cerkiew p. w. św. Paraskewy, położona przy głównej drodze Jaworów – Niemirów – Rawa Ruska. Świątynia związana jest z czasami Jakuba i Jana Sobieskich. Zbudowana została w 1638 roku, a w 1695 roku przeniesiona na obecne miejsce. Z tego czasu pochodzi wchodząca w skład zespołu drewniana dzwonnica.
Cerkiew w Jażowie Starym wyróżniają napisy w języku staro-cerkiewno-słowiańskim wycięte pod zadaszeniami na wysuniętych belkach zrębu, tzw. rysich. Odnoszą się one do losów świątyni, a jednocześnie do bieżących wypadków historycznych. W 1648 roku odnotowany został przemarsz przez wieś „kozackiej armii”, a w 1672 roku obecność „Turków”. Ten ostatni zapis, w kontekście wyprawy na czambuły hetmana Jana Sobieskiego, posiada szczególne znaczenie. Jest to bodaj jedyne materialne świadectwo z czasów wojny polsko-tureckiej w 1672 roku zachowane do chwili obecnej w okolicach Jaworowa.
W jażowskim przysiółku Nowiny (część Hluboki), położonym na północny-zachód od centrum wsi, istniał również monaster bazyliański, z którym również związana jest postać Jana III. Uposażył go paroch z Jażowa Starego, którego darowiznę potwierdził król w piśmie wystawionym 30 listopada 1688 roku w Jaworowie. Była to filia monasteru istniejącego na przysiółku Lisok w sąsiedniej Czernilawie.