pl ua eng
trasa polska trasa ukraińska

Szlak jaworowski

Czernilawa

W pobliżu Jaworowa, na północny-zachód od miasta, rozłożyła się wieś Czernilawa, związana w okresie staropolskim ze starostwem jaworowskim. Tutaj, na przysiółku o nazwie Lisok, w 1633 roku założony został monastyr bazylianów. Jego uposażenie potwierdzili królowie Władysław IV i Jan Kazimierz. Natomiast Jan Sobieski, ówczesny starosta jaworowski, odnowił monaster po jego spustoszeniu w połowie lat 50. przez Kozaków hetmana Chmielnickiego. Nadał mu wówczas „beneficjum in Podsiele”, gdzie później założony został monasterski folwark. Obecnie, na miejscu zlikwidowanego w końcu XVIII wieku monasteru, istnieje postawiona w 1872 roku niewielka drewniana cerkiewka.

 

« Jażów StaryJażów Nowy »
 
 
 
 
4kolory
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.