pl ua eng
trasa polska trasa ukraińska

Szlak jaworowski

Starzyska

Wieś w XVII wieku była własnością rodu Gonzagów – Myszkowskich i sąsiadowała od wschodu ze starostwem jaworowskim. Jan Sobieski, jeszcze jako starosta, później hetman, a w końcu król, był tu częstym gościem. W 1693 roku zatrzymał się w Starzyskach na nocleg w drodze do Żółkwi.

Pamięć o obecności Jana III zachowała się w lokalnej tradycji. Jeden z potoków na terenie wsi zawdzięcza mu swą nazwę. Podczas łowów w pobliskich lasach, król zapragnął napić się wody ze źródła, z którego wypływał strumień. Kazał podać sobie wody dziewczynie stojącej obok kryniczki. Gdy zaspokoił pragnienie zapytał się dziewczyny, jak nazywa się to źródło. Ta jednak nie wiedziała. Spytał się więc, jak ty się nazywasz. „Tereska” - opowiedziała. Król więc zawyrokował – „No to te źródło niech się zwie Tereską”.

 

« Jażów NowySzkło »
 
 
 
 
4kolory
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.