pl ua eng
trasa polska trasa ukraińska

Szlak jaworowski

Jażów Nowy

W odróżnieniu od Starego, Jażów Nowy położony jest na wschód od Jaworowa, w połowie drogi do Szkła. W 1762 roku włoski lekarz Marsigli odkrył tu źródła siarczane. Uzdrowiskowa funkcja osady jednak się nie rozwinęła.

Wieś również wielokrotnie znajdowała się na trasie pochodu Tatarów. Pamiątką po tych czasach był istniejący na terenie wsi murowany słup, wieńczący zapewne mogiłę, kryjącą szczątki zamordowanych mieszkańców.

W osadzie zachowała się również jedna z najstarszych świątyń drewnianych w tym regionie - cerkiew p.w. św. Paraskewy, która wzniesiona została w 1515 roku, a później była kilkakrotnie przebudowana (1640, 1748r., XIX w.). Miejscowej parafii obrządku wschodniego król Jan III Sobieski nadal w 1679 roku przywilej, potwierdzając tym samym swój udział w dziejach parafii i wsi.

 

« CzernilawaStarzyska »
 
 
 
 
4kolory
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.