pl ua eng
trasa polska trasa ukraińska
Magierów, cerkiew p.w. św. Jura (1914r.). Fot. T. Poźniak, 2011 r.

Szlak rawski
Magierów

Magierów, kościół p.w. św. Trójcy (1845 r.). Fot. T. Poźniak, 2011 r. Magierów, wnętrze kościoła p.w. św. Trójcy (1845 r.). Fot. T. Poźniak, 2011 r.

Magierów

Z dala od głównych szlaków leży niewielkie miasteczko Magierów. Jego początki sięgają 1591 roku, kiedy to Jan Bełżecki wystawił dokument lokacyjny dla nowego miasta, które nazwał na pamiątkę poprzednich właścicieli okolicznych dóbr.

Magierów leżąc w pobliżu Żółkwi z pewnością był znany Janowi Sobieskiemu. Miejscowość zapisała się w dziejach walk z najazdem księcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego. To tutaj 11 lipca 1657 roku oddziały Stefana Czarnieckiego, ówcześnie wojewody ruskiego, idąc od strony Lubaczowa i Rawy Ruskiej, rozbiły tylną straż najeźdźców. W walce być może wziął udział na czele swej chorągwi młody pułkownik Jan Sobieski, ówczesny chorąży wielki koronny. W „Potopie” Henryka Sienkiewicza „pod Magierowem od Węgrzynów postrzelon” został główny bohater – Andrzej Kmicic, chorąży orszański (w rzeczywistości historycznej w bitwie walczył Samuel Kmicic).

Pamiątką po dawnym miasteczku jest obecnie układ urbanistyczny z dużym prostokątnym rynkiem i ziemnymi wałami dawnego zamku po jego południowo-wschodniej stronie, w pobliżu zrujnowanego kościoła p.w. św. Trójcy z 1845 roku. Przy wjeździe do miasteczka od północnego-wschodu, czyli od strony, gdzie rozegrała się bitwa z Siedmiogrodzianami, istnieje również cerkiew p.w. św. Jura z 1914 roku.

 

« ZamekPotylicz »
 
 
 
 
4kolory
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.