pl ua eng
trasa polska
 
 
 
 
 
 
 
trasa ukraińska
Stary Dzików (Lebiedzie), krzyż mogilny (poł. XVII w.). Fot. A. Sopel, 2005 r. (Archiwum Muzeum Kresów w Lubaczowie)

Szlak starodzikowski

Cewków, dawna cerkiew p.w. św. Dymitra (1842r.). Fot. J. Mazur, 2010 r. Stary Dzików, kościół p.w. św. Trójcy (1781 r.). Fot. J. Mazur, 2007 r.

Z okolicami Starego Dzikowa związane są przede wszystkim podania o napadach Tatarów, które dały się we znaki okolicznym mieszkańcom w czasach Jana Sobieskiego. Wówczas tereny współczesnej Gminy Stary Dzików znajdowały się w większości w składzie dóbr oleszyckich, którymi władali blisko związani z królem Janem III przedstawiciele rodu Sieniawskich. Szlak obejmuje zasadniczo dwie miejscowości: Stary Dzików i położony w jego sąsiedztwie Cewków (3,5 km). Tutaj największą atrakcją jest leśna ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Na Laszce”, wymagająca do jej przebycia większej ilości czasu. Dojazd do ścieżki możliwy jest zarówno od strony centrum wsi (ok. 3-4 km), jak i od strony Oleszyc (ok. 14 km).
 

« Szlak oleszyckiStary Dzików »
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.