pl ua eng
trasa polska
 
 
 
 
 
 
 
trasa ukraińska
Łówcza, cerkiew pw. św. Paraskewy (1808, 1899 r.). Fot. J. Mazur, 2005 r

Szlak narolski

Lipsko, fragment dawnych wałów miejskich. Fot. J. Mazur, 2007 r. Lipsko, kościół p.w. św. Andrzeja (pocz. XVIII w.). Fot. J. Mazur, 2011 r. Narol, zespół pałacowo-parkowy Łosiów (1770-1781, obecnie Fundacja Pro Akademia Narolense). Fot. J. Mazur, 2008 r. Narol, głaz z medalionem na pomniku Jana III Sobieskiego (1972 r.). Fot. T. Poźniak, 2011r. Narol, pomnik Jana III Sobieskiego (1972 r.). Fot. T. Poźniak, 2011 r. Narol, kościół pw. Narodzenia NMP (1792-1804). Fot. J. Mazur, 2006 r. Narol, medalion na pomniku Jana III Sobieskiego (1972 r.). Fot. T. Poźniak, 2011r. Narol, epitafium Jerzego Łaszcza (?) z poł. XVII wieku (cmentarz przykościelny). Fot. T. Poźniak, 2011 r. Narol, dawna cerkiew pw. Złożenia Szat NMP (1899 r., obecnie Centrum Koncertowo-Wystawiennicze). Fot. T. Poźniak, 2011 r. Narol, tablica inskrypcyjna na pomniku Jana III Sobieskiego (1972 r.). Fot. T. Poźniak, 2011r.

Lokalny szlak dziedzictwa Jana Sobieskiego rozpoczynamy od Narola, miejsca upamiętnionego rozbiciem zagonów tatarskich w 1672 roku. Stąd możemy skierować się do sąsiedniego Lipska (ok. 500 m), dawnego miasteczka, które przeżywało trudne chwile podczas najazdów Tatarów, Kozaków i Szwedów. Z centrum Lipska, poruszając się dalej na południowy-wschód, malowniczą trasą przez Łukawicę i Wolę Wielką, możemy dotrzeć do Werchraty i połączyć się ze szlakiem horynieckim. Na głównej trasie z Narola w kierunku Lubaczowa, położony jest Płazów (7 km). Lokalizacja na ważnym gościńcu spowodowała, iż w XVII wieku to dawne miasteczko szczególnie narażone było na zniszczenia wojenne. Z Płazowa najwygodniej dojechać do malowniczej Łówczy (3 km), której położenie wśród lasów według tradycji upodobał sobie również król Jan III. Dla wytrwałych turystów do Łówczy można dotrzeć również bezpośrednio z Narola, poruszając się starym szlakiem rozpoczynającym się w ponarolskim Krupcu (7 km). Tu również, albo w sąsiednim Lipsku, rozpoczyna się droga do Huty Starej (ok. 8 km), wiodąca przez Jędrzejówkę, Jacków Ogród, Dębiny i Hutę Złomy. Huta Stara ma również połączenie z Łówczą (ok. 5 km). Droga wiedzie szczytem roztoczańskiego wyniesienia, jest jednak trudna do pokonania.

 

« Szlak cieszanowskiNarol »
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.