pl ua eng
trasa polska
 
 
 
 
 
 
 
trasa ukraińska
Żuków (Kowalówka), dawna cerkiew p.w. Narodzenia NMP (1813, rozbudowana 1902 r.). Fot. T. Poźniak, 2011 r.

Szlak cieszanowski

Cieszanów, pod którym wojska hetmana Jana Sobieskiego odniosły w 1672 roku zwycięstwo nad Tatarami, wyznacza początek lokalnego szlaku śladami króla Jana III. Centralnym jego punktem może być pomnik poświęcony zwycięscy spod Wiednia, usytuowany przy ulicy jego imienia w południowej części miasta. Stąd można udać się na zwiedzanie Cieszanowa, a później skierować się do innych miejscowości. Leżą one w stosunkowo bliskiej odległości od centrum, w granicach administracyjnych Miasta i Gminy Cieszanów.

Wybierając się na zachód od Cieszanowa docieramy do dworu w Nowym Siole (1,5 km), następnie po przekroczeniu Brusienki odwiedzamy wieś Nowe Sioło (2,5 km), po czym wracamy na drogę do Chotylubia (ok. 7 km). Z tej ostatniej miejscowości można łatwo dotrzeć do Nowego i Starego Brusna, leżących już na szlaku horynieckim. Kierując się na południe docieramy do Dachnowa (5 km) i łączymy się ze szlakiem lubaczowskim. Podróżując z kolei na północ od Cieszanowa osiągamy Żuków (3,5 km). Przemieszczając się nieco dalej w kierunku Narola, za Kowalówką skręcamy na wschód do Gorajca (8,5 km). Od tej strony szlak cieszanowski łączy się z narolskim. Z Żukowa, albo od razu z Cieszanowa możemy dojechać również do Nowego i Starego Lublińca (odpowiednio 8 i 6 km).
 

« Szlak starodzikowskiCieszanów »
page
© 2011 UG Lubaczów | Kontakt Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. realizacja: tio interactive
Strona, którą Państwo odwiedzacie jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz osób i instytucji, wymienionych w podpisie tekstu/zdjęcia. Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2011. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.